Egynapos körutazásunkon hazánk egyik legszebb és kissé eldugott régiójába hívjuk utasainkat, Nyugat-Magyarországra. Az Őrségi Nemzeti Parkban megismerhetjük a szeres települések jellemzőit, sétát teszünk hazánk második skanzenjében, és átruccanunk Burgenlandba, az Őrvidék déli részére is.
“Reggeli indulásunkat követően első megállónk Szombathelyen lesz, ahol a szabadtéri néprajzi múzeumot, a Vasi Skanzent nézzük meg. Vezetett sétánk alkalmával megismerkedünk az ország második skanzenjével. Az újra felépített eredeti épületekkel igyekeznek visszaadni egy régi őrségi falu hangulatát. A házak egy része utcaszerűen, míg egy másik része az őrségi szórványtelepülésekre jellemző módon, egymástól távolabbra helyezkednek el. Van főutca, őrségi domb és pincesor is.
A magyar-osztrák határt Bucsunál lépjük át, és Dél-Burgenland felé utazunk, lankás vidéken, szőlőültetvények között, a közkedvelt borúton. Rövid megállót tartunk a borút déli bejáratánál, Nagysároslakon (Moschendorf). Itt egy szabadtéri múzeumban a környék őrségi építkezésére jellemző házakat gyűjtötték össze a 17-18. századból, eredeti állapotában újra felépítették, és korabeli bútorzattal rendezték be. Több borozó is található itt, ahol lehetőség lesz megkóstolni a vidék borait.
Tovább folytatva utazásunkat, érintjük Szentkút (Heiligenbrunn) települést, mely nevét egy olyan forrásról kapta, melynek gyógyító hatást tulajdonítottak. A forrás vizét Batthyány-Strattman is használta különböző szembetegségek gyógyítására. A községben még 120 borospince található, ebből 50 pince zsúpfedeles.
Rábafüzesnél ismét hazai földre lépünk, és Szentgotthárd lesz a következő állomásunk. Az Őrség legszebb és legimpozánsabb barokk egyházi építészeti emlékénél állunk meg. A város jelképének is számító Ciszterci templom és kolostor épületegyüttesből a híres bécsi udvari építész, Franz Anton Pilgram tervei nyomán 1779-ben felszentelt templomot nézzük meg. A kupola freskója Dorffmeister alkotása, a szentgotthárdi csatát ábrázolja.
Az Őrség szeres településeit járjuk tovább és Szalafőn a Pityerszert keressük fel, ami valójában egy kis skanzen. Különlegessége, hogy minden az eredeti helyén áll korhű berendezéssel, mellyel az 1700-as évekbeli állapotot őrizték meg. Végig járjuk a szeres településekre jellemző épületeket, mint boronaház, kerített ház, emeletes kástu, és a tóka, amely az agyagos talajba ásott, vízzel teli gödör.
Következő megálló az Őrség fővárosa, Őriszentpéter lesz. A kis város szélén található a Templomszer, ahol az 1200-as években román stílusban épített, Árpád-kori Szent Péter templomot tekintjük meg, melyet később erődtemplommá alakítottak át. Erre már csak egy sáncárok utal a kertben. A 17. század elején a protestánsoké lett, de 1732-től ismét katolikus templom. Román stílusú, bélletes kapun jutunk be a templomba, ahol néhány megmaradt középkori falfreskót is találunk.
Utolsó helyszínünk Pankasz. A szoknyás faharanglábnál állunk meg, mely az Őrség jelképe is egyben. A reformáció idején a protestánsok csak torony nélküli templomokat építhettek. Ezért épültek elsősorban fából külön haranglábak. Ennek az egyik legszebb őrségi példáját tekintjük meg, mely 1755 óta magasodik a település legmagasabb pontján.
Késő délután hazafelé indulunk és a késő esti órákban érkezünk meg kiinduló állomásunkra."