A Pannonia Program- és Utazási Iroda a Bükk nyugati felére hívja utasait ezen a szép és tartalmas kiránduláson. Felkeresitek a Fátyol-vízeséséről híres Szalajka-völgyet, megnézitek a 13. században épült bélapátfalvi ciszter apátsági templomot, majd sétáltok egyet a „barokk és a borok városá”-ban Egerben, és megtudhatjátok ki volt az a szépasszony, akiről egy völgyet neveztek el.
Reggeli indulásunkat követően Eger érintésével a Bükk-hegység egyik legszebb és legkedveltebb kiránduló pontjára, Szilvásváradra utazunk. Itt a Szalajka-völgy bejáratától erdei kisvasúttal hazánk legmeredekebb fogaskerék nélküli pályáján utazhatunk végig a Szalajka-patak völgyében a Bükk egyik kiemelkedő természeti szépségéhez, a Fátyol-vízeséshez, ahol a patak vize egy 17 méter hosszú, tucatnyinál is több mésztufa gát teraszain keresztül zúdul le. A közel 3 km-es könnyen járható erdei utat visszafelé gyalogosan fogjuk megtenni, de természetesen lehet ismét kisvonattal utazni. Sétánk során érintjük a Szabadtéri Erdei Múzeumot, itt az erdőhöz kapcsolódó munkák és azok eszközei láthatóak (mészégető kemence, boksa, üveghuta), majd a Szikla-forrást követően a pisztrángnevelőhöz érkezünk. Lehetőségünk lesz megkóstolni a szemünk előtt elkészített sült pisztrángot. Tovább sétálva egy székely kapu alatt áll a közel három méter magas „Kárpátok őre” című fából faragott szobor. Végül egy kis vadaspark mellett is elhaladunk, ahol dámszarvasokat és muflonokat láthatunk.
A természeti szépségek után Bélapátfalván állunk meg, ahol a 781 méter magas Bél-kő lábánál található hazánk egyetlen épen maradt román stílusú ciszterci apátsági temploma, mely 1232-ben épült. A templom nemzetközi szinten is elismert és egyedülálló építészeti műemlékünk. Idegenvezetőnk segítségével felfedezzük a templom látnivalóit, értékeit. A kőtárban pedig megtekinthetjük a legértékesebb rózsaablak- és a több száz éves oszlop maradványokat is.
A nap hátralévő részét a „barokk és a borok városá”-ban, Egerben töltjük el. Városnéző sétánk során megtekintjük hazánk harmadik legnagyobb templomát, Hild József tervei nyomán klasszicista stílusban épült Bazilikát. Innen átsétálunk a szemközt található egykori egri líceum késő barokk épületéhez, ahol a díszes Főegyházmegyei Könyvtár is található. Amennyiben időnk engedi, a könyvtárat is meglátogathatjuk, ahol többek között Mikes Kelemen eredeti Törökországból írt leveleit, valamint egy Mozart levelet is őriznek. A könyvtár további különlegessége a mennyezetet díszítő különleges térhatású freskó, amely olyan hatást kelt, mintha kupola alatt állnánk, holott a mennyezet teljesen vízszintes. Barangolunk a barokk óvárosban, megnézzük a Megyeháza épületében Fazola Henrik híres kovácsoltvas kapuját, érintjük a Dobó István teret, ahol a várvédő szobra is található, és elmegyünk a XVII. századi török építészet ma is épségben álló legészakibb emlékéhez, a 40 méter magas minarethez.
Programunk zárásaként kirándulunk a kihagyhatatlan Szépasszony-völgyben. Ma már közel 200 pincét lehet megszámlálni itt. Körbe járjuk a híres pincesort, és részt vehetünk egy borkóstolós programon is (paraszttál + 4 × 0,5 dl bor).
Az esti órákban térünk vissza kiindulási állomásunkra.